Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Liebiegova vyhlídka

Vytvořeno 06.09.2009 18:48:34 | Poslední změna 06.09.2009 18:50:17
Železný Brod - v roce 1866 zahájil velkoprůmyslník Johann Liebieg (firma Johann Liebieg & Co.) provoz ve zdejší nové přádelně v Poříčí. Při té příležitosti byla také zřízena, dalo by se říct, "průmyslová" vyhlídka. Ta umožňovala pohodlný výhled na rozrůstající se Liebiegovo "panství". Od samotného Železného brodu oddělil tovární areál příkop, jehož vody poháněly vodní elektrárnu (patrná na snímku, pořízeném okolo roku 1870 z právě zmiňované vyhlídky) a vedle továrny vyrostlo městečko pro místní zaměstnance. Do areálu byla zavedena železniční vlečka (rozpadající se most přes Jizeru dodnes stojí pod továrnou). Liegieg mimo tento areál vlastnil také nedalekou vápenku v Brodci, okolní břidličné lomy, od Rohanů odkoupil železárnu v Jesenném - Bohuňovsku, atd.

Dnes je vyhlídka zarostlá a rozpadá se. Výhledy se zde částečně otevírají pouze v období vegetačního klidu. Vodní příkop byl z velké části zavezen, z Liebiegovy továrny se stala Kolora a vedle byl postaven nový areál ŽBS. Již dlouhá léta průmyslový areál chátrá.

Nyní se započalo s rekultivací areálu. Většina starých budov je bourána, pouze budova na břehu náhonu bude opravena (je památkově chráněna), v blízké době zde má vyrůst obchodní dům a v další části bývalé továrny má vzniknout odpočinkový areál. Má být také obnoven náhon a postavena nová vodní elektrárna (poněkud níže po proudu, v lokalitě "V dvírkách"). Možná by potom opět mohla sloužit také Liebiegova vyhlídka.

A jak se sem dostanete? Vrstevnicovou pěšinou nad výpadovkou do Turnova, ze Smetanova zátiší přes tzv. Panskou zahradu.

MiV
 
Prohlášení o Cookies