Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Nejstarší trkač v Čechách

Vytvořeno 06.09.2009 18:52:25 | Poslední změna 06.09.2009 18:59:11
Příchod šlechtického rodu Rohanů do Čech, konkrétně na Sychrov nastartoval celou řadu změn a novot do blízkého i širšího okolí jejich nového sídla.
Pro budovaný zámecký park bylo nutno zajistit dostatek vody. V roce 1834 tedy přivezl pro Luise Rohana obchodník Prudent Voizot z Paříže trkač, který vytlačoval vodu z říčky Mohelky. Není to zařízení bůhví jak účinné, ale na svou dobu hotový zázrak. (funkce trkače na http://mve.energetika.cz/jineturbiny/trkac.htm ). Trkač byl zřejmě umístěn v zákrutu Mohelky nad můstkem silničky do Sedlejovic. Donedávna zde byli zachovány skromné pozůstatky zdiva, dnes tu zůstalo nenápadné odbagrované místo.
Když už byla zmínka o nedalekých Sedlejovicích - také zde byl zřízen trkač, který čerpal vodu do kašny nad údolím. Na památku jeho stavby nechaly údajně místní ženy postavit nad kašnou sochu P. Marie (Madony).
Když budoval Kamil Filip Josef Idesbald z Rohanu velký zámecký areál, park, zahradu, skleníky a oranžérii, potřeboval více vody. Dal tedy postavit v roce 1865 níže po proudu dle návrhu Romualda Božka unikátní čerpací stroj, který z Mohelky přiváděl vodu vysoko nad údolí. Voda byla vedena „velkým vodovodem" na zámek a do hospodářského dvora, „malým vodovodem" do fontány, oranžérie, nebo jezírka. Celé zařízení tehdy přišlo na 7 852 zlatých.
Později též plnil vodárenskou věž postavenou roku 1891 dle Františka Vordrena. Hned pod radostínským můstkem přes Mohelku začíná starý náhon, který po několika stech metrech končí u rozvalin budovy, ve které dodnes nalezneme pozůstatky technického zařízení.
(No a nebyl tehdy starý trkač darován, či spíše prodán sedlejovickým?).
MiV
 
Prohlášení o Cookies