Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Proč?

Vytvořeno 14.09.2009 21:56:16 | Poslední změna 14.09.2009 21:58:13

Proč stránky o drobných památkách?
A proč ne. Nepochybně jsou informace týkající se vlastivědy, historie, místopisu a dalších příbuzných oborů vždy významným prvkem k dotváření pocitu domova, umožňující získat si hluboký vztah ke "svému" kraji.
 Drobné památky najdeme jak ve městech a vesnicích, tak i ve volné krajině, v lesích a ve skalách. Pokud za nimi putujeme, poznáváme jinak netušená zákoutí v různých místech  kraje. Vesničku, kterou by jsme snad nikdy ani nenavštívili, nebo ji jen projeli autem v případě vyhledávání pomníku, křížku, nebo např. Božích muk najednou poznáme z jiného pohledu, detailněji. Nebo pokud hledáme hodiny v lesích, nebo ve skalách např. drobný reliéf zjistíme, kolik nádherných zákoutí se u nás nachází. A pokud známe k dané památce i příběh jejího vzniku, je náš vztah k danému místu ještě silnější.
 Liberecký kraj je poměrně malé území, i proto jsem se rozhodl mapovat památky na celém jeho území, ale je to území velmi různorodé. Na jedné straně vysoko položená krajina západních Krkonoš, a sousedních Jizerských hor, na druhé straně krajina v okolí České Lípy, rovinatá s nevysokými vrcholky kopců a mezi tím další krajiny, Český ráj se svými skalními městy, také skalnatá severní část Kokořínska zasahuje do Libereckého kraje, nekonečné lesy v okolí Kuřívod, kopcovité Lužické hory, líbezné Podještědí, zádumčivé Frýdlantsko, ale také část Podkrkonoší, nebo část Českého středohoří zasahují do kraje kolem Ještěda.
 Různé tváře krajiny znamenají také odlišné příběhy drobných památek. Významným fenoménem v Libereckém kraji je někdejší jazyková, chcete-li národnostní hranice. Ta samozřejmě "dělí" památky na české a německé, což poznáme podle textů, ale někdy též podle zasvěcení. Jazyková hranice nebyla neprostupná, řada kameníků pracovala pro obě národnosti.
 V Jizerských horách najdeme řadu drobných památek (zde se specificky nazývají "pomníčky") rozmístěných po lesích, které připomínají, pro zdejší krajinu typické lidské činnosti, jako jsou pytláctví a dřevařství, najdeme zde řadu pomníčků sebevrahů i pomníčky obětem vražd. Lesnické, nebo pytlácké pomníčky ojediněle najdeme ještě v Ještědském pohoří a Lužických horách.
 V Českém ráji je situace jiná, možná podobná ostatním oblastem kraje, vedle řady soch svatých, křížů zde najdeme pomníky významných osobností a rodáků.
Proč vytvářet seznam drobných památek?
A proč ne. Takové seznamy vytváří mnoho dalších kolegů, někteří je publikují na webu, jiní je starostlivě tají. Není co tajit. Naopak, je třeba šířit osvětu, informovat a publikovat. O co více lidí bude vědět o drobných památkách, o co více lidí bude znát jejich příběhy, o to více lidí je bude minimálně tolerovat, někteří i chránit a opravovat. Protože bez nich, bez drobných památek by byla naše krajina chudší, to proto, že jsou jako perly na hrudi naší krajiny, i v našich vesnicích a městech by cosi scházelo, protože jsou jako šperky v jejich ulicích.
 Tyto památky pomáhají doplňovat pohled na naši minulost, některé mají pohnutý osud, některé připomínají dějinné události.
Vydejte se do krajiny, hledejte drobné památky a řiďte se heslem "Poznej a chraň".
Michal Vrbata

 
Prohlášení o Cookies