Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Prosincové zpravodajství

Vytvořeno 11.12.2011 17:01:16 | Poslední změna 11.12.2011 17:02:10
Hamr na jezeře
Místní se po dlouhé době dočkali důstojného umístění sochy (sousoší) Piety v centru obce. Po zahájení těžby uranové rudy v kraji pod Ralskem byl na okraji Hamru vybudován rozlehlý areál úpravny uranu. V této souvislosti mimo jiné zanikla řada starých cest. Na jednom z rozcestí tu stávala cenná Pieta, která se tak dostala do oploceného areálu Diama. Po ukončení, resp. utlumení provozu těžby uranu celý areál i s památkou zarůstal. Teprve nyní se podařilo sousoší přenést na důstojné místo a brzy snad bude také dokončena jeho oprava (P. Marie bez hlavy).

Tanvald
Letos na podzim inicioval člen Spolku Patron pan Řezáč odstranění skládky panelů a stavební suti v Horním Tanvaldě, kde dříve stávala socha císaře Josefa II. Pomník se podařilo místním technickým službám ze sutin vyprostit a město se chystalo na jeho znovu postavení. Jedné noci ale část pomníku zmizela a další noc i zbylé díly. Policie zahájila pátrání po neznámém pachateli. Starostovi Tanvaldu se ale nečekaně přihlásili dva mladíci, kteří údajně části pomníku odvezli proto, aby jej zachránili. Poněkud zvláštní přístup, ale konec dobrý, všechno dobré. Pomník, který je nyní již na dvoře technických služeb bude obnoven v příštím roce.

Příchovice
Další zvláštností nedaleko Tanvaldu je poněkud tajemné obnovení kamenného (resp. „Železného“) kříže, který donedávna ležel v rozvalinách nedaleko za rozhlednou Štěpánka na vrchu Hvězda. Podivný je způsob rekonstrukce kříže, kdy tato proběhla o jednom listopadovém víkendu, za mlhy a za tmy. To budí nedůvěru k pohnutkám, které k obnově pomníku vedly. Z historie kříže toho mnoho (prozatím) nevíme, památka vznikla někdy v polovině dvacátých let 20. století, snad se mohlo jednat o jeden z tzv. symbolických hřbitovů obětí válek, které byly na „německé straně Jizerských hor časté (Horní Tanvald, Horní Lučany, Jablonecké Paseky…). Po skončení 2. sv. války kříž Češi rozvalili, jelikož se zde na plošině za rozhlednou scházeli henleinovci na svém nacistickém shromaždišti. Otázkou tedy je kdo a proč kříž obnovil nyní.

Kopanina
Na trase letos slavnostně otevřené Naučné stezky Jany a Josefa Scheybalových se pracuje. Dle původního plánu byl k rekonstrukci odvezen sokl někdejší sochy sv. Anny. Místo bylo upraveno, vysazena lípa a vybetonován nový fundament pod sokl.

Rychnov u Jablonce nad Nisou
Z dosud mě neznámých příčin proběhne přesun Ulrichova kříže stojícího v Mlýnské ulici. Na přesun byla schválena dotace a celou operaci již posvětilo i místní zastupitelstvo.
 
Prohlášení o Cookies