Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Stoletá dáma

Vytvořeno 07.08.2010 18:20:12 | Poslední změna 07.08.2010 18:32:07
Před sto lety stavěli desítky dělníků z Frýdlantska jednu z horských cest, vlastně přestavovali starší do parametrů tehdejší silnice - Kozí stezku, stoupající do hor nad pravým břehem Černého potoka.
Zajímavá stavba v náročném terénu sice nedosáhla věhlasu již dříve vybudované Štolpišské silnice, ale i tak zůstává do dnešních časů důležitou turistickou trasou.
Z Bílého Potoka a také Hejnic po této cestě stoupáme jak k vodopádu Černého potoka, vyhlídce Hajní kostel, tak na Frýdlantské cimbuří a samotný hřeben Poledních kamenů, ale také do centrálních partií Jizerských hor.
Při samotné cestě a v jejím blízkém okolí můžeme navštívit řadu drobných památek, jako je Kámen republiky, pamětní deska horolezců Čihuly a Soukupa, Niesserův, Wildnerův, nebo Hütterův kříž.
Lesní silnice byla budována v letech 1909 – 1910 a nebyla dostavěna. Nedaleko nad horní serpentinou se napojuje na starou, strmou Kozí stezku. Silnička byla v některých místech doplněna o zábradlí, z něhož se do dneška dochovala celá řada kovových sloupků. Povrch silničky je na většině úseků dobře zachovalý, velmi pěkná je plynulá zatáčka pod odbočkou na Hajní kostel. Za to horní serpentina je v havarijním stavu. Především v její druhé zatáčce došlo před léty k velkému sesuvu opěrné zdi. Své na tomto stavu mají především občasné povodně. Letos zde probíhají „záchranné“ práce, jsou vykopány odvodňovací příkopy.
Letošní kulaté výročí poněkud „zubaté“ stoleté dámy si můžeme každý připomenout návštěvou tohoto krásného koutu Jizerských hor.
 
Prohlášení o Cookies