Michal Vrbata
Narodil se v roce 1973 v Jablonci n.N.
Od roku 1979 žije v Rychnově u Jbc
Od roku 1995 je členem spolku Patron
drpalik.mistecko@atlas.cz
 
 

Zpravodajství z konce dubna

Vytvořeno 24.04.2011 08:50:22 | Poslední změna 24.04.2011 08:52:34

Přináším několik novinek v oblasti drobných památek. Musím bohužel začít nepříznivou zprávou. U Stvolínek na Českolipsku byla v druhé polovině dubna ukradena socha sv. Antonína Paduánského. Cenná plastika z roku 1749 stála východně od obce, vpravo u silnice do Zahrádek. Na pravé straně silnice dosud stojí socha sv. Jana Nepomuckého.

Další nepříznivou zprávou je poškození kříže u cesty z Rychnova u Jablonce nad Nisou  do Rádla (kříž sedláka Schwarze). Litinový kříž se ulomil vadou materiálu. Odlomená část je nyní uložena na radnici v Rychnově.

Následuje několik dobrých zpráv. Na Železnobrodsku, resp. přímo ve městě, u odbočky do Těpeř byl po mnoha letech obnoven dřevěný Teprův kříž, v nedalekém Jirkově byla opravena skříňka se soškou Madony u cesty na místní hřbitůvek a byl také obnoven text na pamětní desce stavby silničního mostu v Podspálově.

V Podještědí je nyní opravován zubem času velmi poškozený kříž Ferdinanda Bartoše v osadě Klamorna v údolí Mohelky. Částečně opraven je též kříž Václava Čubrci (jméno je špatně čitelné) nad vesnicí Hradčany.

V Jizerských horách by v této době již měl být opraven kříž Franze Siedela na Mariánskohorských boudách.

Částečné opravy se dočkal také kříž v Rádle - Dolních Hájích, při strmé cestě do Rychnova. Není mi známo, kdo stojí za touto konkrétní opravou, bylo zde však porušeno jedno ze základních pravidel. Při každé opravě, či jiné činnosti kolem drobných památek, musí být tato dohodnuta s majitelem objektu, který je opravován a s vlastníkem pozemku na kterém se pohybujeme. Na to nezapomínejme! Také mějme na paměti, že řada drobných památek je státem památkově chráněna - zde je nezbytná dohoda s památkáři. Odkaz na web NPÚ. Laická oprava nemusí vždy dopadnout dobře. Některé činnosti je lepší přenechat odborníkům, nebo je s nimi alespoň konzultovat.

Přeji Vám příjemný květen.

 
Prohlášení o Cookies